Briket Kömür Verimli ve Doğru Kullanmanın Yolları

 In Genel

Briket Kömür Verimli ve Doğru Kullanmanın Yolları

Briket Kömür Verimli ve Doğru Kullanmanın Yolları ;

Briket kömür , halk dilinde sıkma yada pres kömür , normal doğal ağaç kömürlere göre farklı bir yapıdadır.Briket kömürler , fabrikasyon üretim kömürlerdir.Geri dönüşüm ürünleridir.Çeşitli ağaçların yada karbonlaşmış biyolojik atık tozlarının çeşitli bağlayıcılar katılarak yüksek basınç altında sıkıştırılmasıyla elde edilir.Doğal yapısı , sıkıştırma oranı ve karbon yapısından dolayı doğal odunumsu kömürlere göre daha verimli , daha uzun süreli yanan , daha yüksek kalorili kömürlerdir.

Bu yeni nesil kömürler ,verimli olmaları ve temiz olmaları sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir.

Fakat briket kömürler , daha önceden kullandığımız odunsu kömürler gibi kullanıldığı zaman , verimi oldukça düşmekte ve doğru sonuçlar alınamamaktadır.Doğru briket kömürü kullanımı için yapılması gerekenleri aşağıda madde madde yazacağız.

Doğru Kullanım ile İlgili Örnek Resimler

  • Genellikle yapılan hatalardan biri , briket kömürleri kırıp parça haline getirmektir.Briket kömürler , kullanım esnasında kesinlikle kırılmamalıdır.Briket kömür yapısı gereği düşük uçuculuğa sahiptir.Yani yavaş ve içten yanar.Briket kömür kırıldığında ise , bu özel delikli yapısını kaybeder ve daha fazla oksijene maruz kalarak daha çabuk tükenir.
  • Genel olarak yapılan hatalardan bir diğeri ise , briket kömürleri çabuk tutuşan ve hızlı yanan kömürler ile beraber yakmaktır.Çabuk tutuşan kömürler ile tutuştursanız dahi , briket kömür tutuştuktan sonra onları diğer kömürlerden ayırmalısınız.Eğer bu şekilde yapmazsanız , briket kömürler diğer kömürlerle etkileşime girer ve daha kısa sürede tükenir.
  • Sıkça yapılan hatalardan bir diğeri ise briket kömürleri çok rüzgar alan bir yerde kullanmaktır.Rüzgar alan ocaklar ,briket kömüre daha fazla oksijen sağlar .Daha hızlı yanmasını ve tükenmesine sebep olur.Bu etken diğer kömürler içinde geçerlidir.O yüzden ocağınızı rüzgardan uzak tutunuz.
  • Briket kömürleri üst üste ve çok sıkışık şekilde yan yana koymak sıkça yapılan bir hatadır.Eğer briket kömürleri bu şekilde ocağınıza dizerseniz , kömürler birbirine temas ederek daha yüksek bir kimyasal tepkimeye girer.Bu etkileşim sayesinde kömür daha alevli yanar ve daha çabuk biter.Bu sebeple ocağınıza kömürleri dizerken aralıklı yerleştirmeniz tavsiye edilir.
  • Briket kömürleri kullanırken üzerindeki davlumbazı yüksek seviyede kullanmak , ocakbaşı ustalarının yaptığı hatalardan biridir.Yüksek seviyede davlumbazı kullanmak, ocak üzerinde yüksek bir hava emiş gücü sağlar ve kömürün hızlı tükenmesine sebep olur.Bu yüzden davlumbaz çekim gücü orta ve düşük seviyede kullanılması tavsiye edilir.
  • Briket kömürleri sürekli yellemek odunsu kömürleri yakan kişiler gibi eskiden gelen bir alışkanlıktır.Briket kömürler tutuştuktan sonra hiç bir müdaheleye gerek duymaz.Tükenene kadar son ısısını verir.Tükenmeden önce yeni kömürleri yanına ekleyebilirsiniz.
  • Briket kömürleri derinliği çok az olan ocaklarda kullanmak , büyük bir hata olacaktır.Derinliği az olan bir mangalda, briket kömürlerinin yüksek kalorisinden dolayı etinizi yakmaya sebep olacaktır.Bu sebeple derin mangallarda kullanmak hızlı ve eşit bir pişirme sağlayıp , işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Briket kömürleri kullanırken maşa ile sürekli çevirip kurcalamak çok sık yapılan bir hatadır.Briket kömürler beyazlaşmaya başladıktan sonra hiç bir müdaheleye gerek duymaz.Ocakta düzgün aralıklarla yerleştirdikten sonra kömürle uğraşmayıp , pişirme ile ilgilenmeniz tavsiyemizdir.
  • Son Tavsiyemiz briket kömürleri mangalınızda kullanırken eğer müşteriniz yoksa yada mangal ile işiniz geçici olarak bittiyse , kömürlerin üstünü kül ile örtmektir.Bu yöntem kömürlerin uykuya yatmasına sebep olacaktır ve daha uzun süreli kullanmanızı sağlayacaktır.Aynı yöntemi ateş fazla geldiysede yapabilirsiniz.Bu şekilde etin yağı kömüre damladığında çıkan harlı ısıyı önlemiş olursunuz.
Diğer Yazılar

Yorum Yaz

0

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazın ve Enter Tuşuna Basın